מחלקה סיעודית רום גני זהב

טיפול בחולי דמנציה – מה חשוב לדעת?

טיפול בחולי דמנציה מה חשוב לדעת, משמעותי מאוד בעיקר עבור מי שמתמודדים עם בן משפחה הסובל מדמנציה. הידע יוכל להקל על ההתמודדות עם המחלה הקשה, תוך כדי התאמת סביבת החיים לדרגת החומרה של כל חולה.

רוב האנשים שנפגעים מדמנציה הם בעיקר מהגיל השלישי, אם כי יש צעירים יותר שגם נפגעים מהמחלה. עבור המשפחה זהו מצב מייסר. האדם שוכח, אינו מזהה את הנעשה סביבו או את בני המשפחה. התפקוד הקוגניטיבי והמנטלי שלו נפגע באופן בלתי הפיך. 

דמנציה היא ביטוי כולל לשורה של מחלות אשר פוגעות בתפקודים המנטליים והקוגניטיביים של האדם. מי שסובל מדמנציה חייב להיות בסביבת חיים מגינה כמו מוסד סיעודי ועוד. 

הדמנציה היא גם גופנית לא רק מנטלית

הדמנציה פוגעת גם בתפקוד הגופני אבל החלק הקשה והמעיק ביותר שלה הוא ההתייצבות מול בן משפחה שנפגע מנטלית. הוא מתקשה לארגן את מחשבותיו, להתחבר לרגשות האמתיים שלו. להסביר את עצמו או לדבר בכלל. מתנתק מהסביבה  ובתהליך ארוך, הופך למעין "צמח" חי בתוך עולם משלו.

כאשר מדובר על טיפול בחולי דמנציה, משפחות רבות נפגעות טראומטית כשבן משפחתם לוקה במחלה. הם אומללים וחסרי אונים ולא יודעים כיצד לטפל בו כאשר בעצם המצב הנכון הוא לשכן אותו במחלקה ייחודית במוסד רפואי המטפלת בחולי דמנציה ואלצהיימר- שתי מחלות מאותה משפחה.

כאשר יש חולה במשפחה חשוב להבין מהו טיפול בדמנציה שיכול להועיל לחולים הללו ולשפר את מצבם.

טיפול בחולי דמנציה

מחלת האלצהיימר מובילה לדמנציה 

בין החולים בדמנציה מאובחנים כ-50-70% גם כלוקים גם באלצהיימר. יש בארץ 150, אלף חולים ומספר דומה של חולים בלתי מאובחנים.

טיפול בחולי דמנציה מה חשוב לדעת? אם כן חשוב לדעת שהמחלה מאופיינת בהפרעות בתפקודים שכליים בתפקוד היום-יומי, בזיכרון ועוד. אלצהיימר גורמת ב-50% מהמקרים לתסמונת הדמנציה. בין 5-10% מבני ה-65 יסבלו מדמנציה ובגיל 80 כ-40% יסבלו ממנה. 

הדמנציה שכיחה בקבוצת בני הגיל השלישי. כאמור מחלת האלצהיימר לרוב היא הגורם המרכזי. מדובר על מחלה בה מתרחש הרס ממושך של תאים במוח. היא עלולה להימשך בין 8-10 שנים ולפרוץ גם אצל צעירים אם כי זה נדיר יותר.

טיפול בחולי דמנציה – מה חשוב לדעת?

בעת טיפול בחולי דמנציה חשוב לדעת כי למחלה יש סימנים מוקדמים הדורשים מעקב ואלה כמה מהם:

  • פגיעה בזיכרון בטווח הקצר.
  • קושי לחשב מספרים, כמויות ועוד.
  • קושי לבצע פעולות הדורשות כמה מהלכים בסדר מסוים.
  • שכחה.
  • בעיות בדיבור.
  • חוסר התמצאות ביום, בשעה או במקום.
  • שינויי מצב רוח כמו חשדנות, חוסר סבלנות, חדה. אובדן כישורים חברתיים.
  • עייפות רבה. אי שליטה על סוגרים, קשיים מוטוריים, נפילות וירידה במשקל. 

אחד הדברים החשובים ביותר שיש בעת טיפול בחולי דמנציה הוא לדאוג להם לסביבת חיים המעניקה להם נוחות, מעקב רצוף, ביטחון והגנה.

אנחנו במחלקות הסיעודיות שלנו, מתמחים בטיפול בחולי דמנציה למעלה מ-30 שנה. התקשרו אלינו ונוכל לסייע לכם לבחור את המקום המתאים ביותר ליקירכם.