מחלקה סיעודית רום גני זהב

בתי אבות לתשושי נפש

בית אבות לתשושי נפש הוא המקום המתאים ביותר למי שרוצים לתת ליקיריהם ביטחון, לדעת שהם נמצאים בידיים טובות ושהם מקבלים את כל מה שנחוץ, במסגרת בתי אבות לתשושי נפש.

אז מה זה בדיוק תשוש נפש? מה ההבדל בין בית אבות סיעודי לבין בית אבות לתשושי נפש ומה זה כולל?

למי מתאים בית אבות לתשושי נפש?

תשישות נפש מוגדרת בתור מצב כרוני, אשר מתפתח עם הזמן במגמת החמרה בדרגות שונות.

המונח מתייחס למגוון בעיות תפקודיות שמקורן במוח, כמו דמנציה, או אלצהיימר, לצד מחלות ניווניות אחרות של המוח. בעיות אלה באות לידי ביטוי באובדן זיכרון, חוסר התמצאות במרחב, כושר שיפוט לקוי ועוד.

לאחר אבחון מסודר, אפשרות הדיור המתאימה ביותר לתשושי נפש היא בית אבות לתשושי נפש.

בית אבות לתשושי נפש

איך מזהים מצב של תשישות נפש?

תשישות נפש מאופיינת בכמה תסמינים מוכרים, המעידים כי בית אבות לתשושי נפש הוא כנראה הבחירה המתאימה ביותר:

  • קושי בקיום קשרים חברתיים
  • בעיות זיכרון קשות (שוכחים שמות ופנים של בני המשפחה הקרובים ביותר)
  • קשיים בריכוז ואובדן יכולת שפתית
  • אובדן התמצאות (יוצאים לשוטט והולכים לאיבוד)
  • קושי בביצוע פעולות יומיומיות כמו אכילה ושמירה על היגיינה, קשיי שינה ועוד.
  • תשושי נפש לרוב סובלים מדיכאון בגלל תחושות חוסר אונים וחוסר שליטה.

יתרונות המעבר לבית אבות לתשושי נפש

אדם המוגדר בתור תשוש נפש מתקשה לקיים חיים עצמאיים. לעיתים הוא מסכן את עצמו ואף את הסביבה ולכן לרוב תשושי נפש זקוקים להשגחה צמודה ומקצועית, אשר רוב המשפחות לא מסוגלות לתת.

מאפיינים מיוחדים של בתי אבות לתשושי נפש

ראשית, בת אבות לתשושי נפש צריך להיות בעל רישיון מתאים של משרד הבריאות. שנית, בית אבות לתשושי נפש צריך לספק השגחה רפואית וסיעודית מסביב לשעון, כולל מצלמות במעגל סגור.

לא פחות חשוב – אפשרות להתאמה אישית של השגרה היומית, הפעילויות השונות במוסד ואף תפריט מותאם אישית, לצרכי הדיירים ולהרגלים שלהם.

שלא כמו בית אבות סיעודי, הנותן שירותים לדיירים הזקוקים לסיוע צמוד בגלל בעיות בתפקוד הגופני ובריאות ירודה, אך צלולי מחשבה, בית אבות לתשושי נפש מעניק התייחסות מותאמת וייחודית לדיירים הסובלים ממצב קבוע של בלבול וחוסר בהירות, בגלל רמות שונות של דמנציה  וירידה ברמת התפקוד של המוח.

תשושי גוף עשויים לסבול ממצבים גופניים ברמות חומרה שונות ולכן הם זקוקים לסיוע בתפקוד היומי ופעולות בסיסיות. לעומתם, תשושי נפש זקוקים להשגחה צמודה בגלל המצב הדמנטי בו הם שרויים. לצד זאת, הצוות המקצועי של בית אבות לתשושי נפש צריך להיות קשוב ורגיש במיוחד, להתנהל בסבלנות רבה ולהעניק את מלוא תשומת הלב לדיירים.

לסיכום, בית אבות לתשושי נפש הוא מקום מיוחד שבו האנשים הכי יקרים לכם יכולים לקבל את הטיפול לו הם זקוקים – הסיוע, ההכלה והיחס המקצועי הקשוב. למידע נוסף – צרו איתנו קשר!